Všeobecné podmínky návodu, údržby a ochrany podlahových krytin

Čištění podlah z přírodních materiálů

Dřevěné podlahy jako parkety, prkna, korek a laminátové podlahy, přírodní linoleum jako všechny dřevěné stavební dílce odpovídají změnou svého rozměru v závislosti na vlhkosti a okolní podmínky.

Plovoucí podlaha laminátová není jen z umělé hmoty, ale je vyrobena ze speciálně upravených přírodních vláken. Proto se k těmto podlahám musíme chovat stejně jako ke dřevěným.

Masivní podlaha – celodřevěná, prkenná, vícevrstvá, plovoucí – je náročnější na údržbu, povrchovou úpravu, nedoporučují se do vlhkých provozů.

Nejen u těchto podlah obecně platí, že během montáže by měly být v prostoru stejné podmínky, které převládají během normálního provozu. Teplotu v tomto rozmezí je nutno dodržovat -18- 25 stupňů arelativní vlhkost vzduchu v rozmezí 50-60%. Těmto hodnotám je nutno věnovat podstatnou pozornost při užívání Vaší podlahy. Neznamená, že čím dražší podlaha tím menší náročnost na dodržování těchto hodnot. Nutno podotknout k materiálům u kterých je kladen důraz na zmíněné vlhkostní a teplotní hodnoty, že dřevěný materiál a materiál jemu příbuzný (také laminátové podlahy, masivní,vrstvené korkové, linoleum) nenají schopnost tvarové paměti. Při zvýšené vlhkosti zvětší svůj objem(boule),ale nikdy se nevrátí do svého původního rozměru. Je nutné věnovat dostatečnou pozornost zvlhčování vzduchu především v topné sezóně. V období vlhkého klimatu je naopak nutné snížit prostorovou vlhkost zvýšením teploty a častějším větrání. Obecně platí, že při nižších teplotách se prostorová vlhkost zvyšuje na kritické hodnoty. Na dřevěných podlahách, které prošli procesem lakování-voskování (renovace,broušení nově namontované podlahy) by neměli být provozně zatíženy dříve než za 3 dny(konečná tvrdost povrchové úpravy) ačkoli jejich pochůznost je už po cca 12 hodinách( u lakovaných druhů podlah). Zmíněné faktory mají vliv na tzv.rozměrovou nestabilitu, přičemž nemá tento typ podlaha schopnost tvarové rozměrové stálosti.Nutno se smířit s tím,že k těmto tipům podlah patří vlásenkové spáry, praskliny. Dále je nutno chránit podlahu před přímým teplem, slunečním zářením formou interiérových závěsů.žaluzií atd. Dochází k velkému teplotnímu rozdílu pouze na malé ploše podlahy a toto zahřáté místo může vykázat jinou rozměrovou deformaci než zbývající část podlahy.

Linoleum – je na rozdíl od umělé PVC krytiny přírodní materiál, který reaguje citlivě na světlo, teplo, vlhkosti. Nutno ošetřovat ochranou emulzí, která chraní povrch proti ulpívání nečistot. Běžné čištění může být jen přípravky PH-neutrální, pouze vlhkou nebo suchou cestou. Proces renovace je nutné vždy konzultovat s odbornou firmou, která je znalá problematiky a možného využití prostředků. Nicméně tento druh krytiny vykazuje velkou životnost, kterou můžeme ovlivnit i neodborná údržba či nesprávné zajištění provozních hodnot.

Korkové podlahy – opět přírodní materiál u kterého platí všeobecné podmínky dodržování teplot, vlhkostí a údržby jako u ostatních přírodních podlah. Nedoporučuje se zakrývat korkové podlahy kusovými koberci,přičemž dochází ke ztmavnutí plochy. Podlahy typu lepených dlaždic je nutné po nalepení kontaktními lepidly nechat korek v klidu po dobu cca 7 dní než zvolíme povrchovou úpravou, lakované podlahy(doporučujeme)vyžadují stejnou náročnost údržby a provozu jako ostatní podlahy z přírodních materiálů. Samozřejmě u zmíněných druhů podlah není na škodu včas konzultovat eventuelní obnovu lakované vrstvy,které by se mělo provádět v čase cca 3-7 let-záleží na frekvenci pohybu a místě užiti. Tento proces není náročný,postačí jemný brusný papír(mřížka), kterou se zdrsní povrch a nanese finální vrstva laku. Dále platí použití prostředků pro denní číštění.

Chraňte Vaší podlahu před mechanickým poškozením a poškozením nábytkem. Na ostré hrany nebo tenké nohy nábytku použijte ochranné zakončení nebo kluzáky. Příliš malá nebo příliš ostrá kolečka sedacího nábytku by se měla vyměnit za větší, přednostně plastová. Dejte si pozor na to, že pryž, gumová kolečka a podložky vinylové nebo s gumou na rubu mohou způsobit skvrny nebo změnu barvy materiálu. Není na škodu umístnit před prostory – vstupní haly – vestibuly, zádveří, vchody čistící zóny, rohože v minimální velikosti odpovídající maximálnímu možnému rozměru, zabráníte tím z velké míry vnášením nečistot a mechanickému poškození -nečistota v obuvi jako kámen atd.

Pro suchý úklid postačí hadr nebo vysavač.

Pro vlhký úklid používejte vodu nebo doporučený prostředek zředěný vodou.Používejte jen dobře vyždímaný hadr, případně hned utřete podlahu na sucho, aby na ní nezůstali vlhké stopy. Těžko odstranitelné skvrny např. káva nebo víno,dehet,leštidlo na boty a podobné by se měli otřít okamžitě a nenechat zaschnout.V případě intenzivního namáhání musí být podlaha udržována pravidelně speciálním čistícím a leštícím prostředkem. Nepoužívejte univerzální čistící prostředky-někdy je během životnosti podlahové krytiny nutná dodatečná údržba,aby se obnovil její celkový vzhled. Nikdy nepoužívat na odstranění nečistot agresivní či jinak nebezpečné látky jako jsou organická rozpouštědla,ředidla atd.

Mokrý úklid je zakázán pro všechny přírodní materiály (laminát, korek, dřevo,linoleum)!

Čištění PVC

PVC – homogenní, heterogenní, antistatické, protiskluz, je krytina , která nevyžaduje speciální podmínky údržby a péče. Nicméně je nutné dodržovat proces odmývání původních a starých politur a opětovného nanesení ochranných vrstev, které chrání podlahu proti škrábancům, ulpíváním nečistot atd.

Čištění koberců

Správné čištění a ošetření koberců je rozhodující pro dlouhou životnost a zachování stávajících hodnot. Pravidelné použití výkonných kartáčových vysavačů Poškození vzejde téměř vždy z chyb při čištění nebo je následkem použití nevhodných chemických produktů či jiného jakož to mechanického poškození. Vyvarujte se přílišné vlhkosti při čištění vláken (sisalová vlákna se při přílišné vlhkosti smršťují,kokosová roztahují).

Nesmíme zapomenout na ochranu před poškozením pojezdu kolečkové židle – ochranná fólie.

Na každý druh úklidu a nečistoty je vyvinut speciální čistící prostředek. Intenzivní čištění doporučujeme 1-krát do roka(dle znečištění a zatížení) a to nejen o optických-vzhledových, ale obzvlášť z hygienických důvodů.

Všeobecně platí,že bychom neměli při údržbě používat ocelové drátěnky,agresivní rozpouštědla či silně alkalické přípravky či nářadí které může působit abrasivně a které by mohli poškodit ochranné vrstvy podlah. Pravidelnou péčí prodloužíte životnost koberce.

Čištění suchou cestou – při této metodě se používá prášek,který je vlhký ,hrubý a s výraznou absorpční schopností.Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu.Tento prášek se na koberec nasype a nechá působit(dle návodu) a poté vysaje.Tato metoda je zvláště vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu z výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí,že prášek zůstane v koberci a proto se čistění touto metodou u těchto druhů koberců nedoporučuje.

Čištění mokrou cestou – jedním z čistících prostředků, které mají širokou oblast použití je mýdlová voda. Tento prostředek smícháte s vlažnou vodou a vytvoříte potřebný roztok (1: 10). Je zapotřebí vždy dodržovat poměr ředění předepsaný výrobcem, případně silnější roztok může způsobit problémy při odstraňování skvrn. Čistící prostředek je zapotřebí rovnoměrně nanést na plochu koberce a jemním hadříkem a krouživými pohyby skvrnu odstraňovat-vysoušet. Čištění je zapotřebí provádět tak dlouho dokud se z koberce uvolňuje nečistota .Poté je nutné cca 24 hodin koberec nezatěžovat. Přestože je tato metoda nejčastější doporučujeme svěřit toto čištění svěřit do rukou odborné firmy.

U obou metod hrozí, že zbytky čistící emulze či prostředku v koberci zůstanou a můžou zapříčinit jeho výraznou změnu struktury či barvy .

Vlněné koberce – lze čistit oběmi metody jen vždy použít přesně metod a instrukcí daného produktu a vždy se řídit instrukci daného balení-prostředku.

Všeobecně platí, že neexistuje podlaha, která je nezničitelná a věčně trvanlivá. Každá krytina vyžaduje specifický způsob údržby a má samozřejmě klady a zápory.

Závěrem snad pár posudků k jednotlivým druhům podlahám,které vyjadřují jak výhody tak nevýhody krytin (založeno na základě zkušeností a praxe).

krytina

vlastnosti

Dřevěná krytina -výhody – vzhled,tepelné vlastnosti, možnost renovace
-nevýhody – náročnost na teploty a vlhkosti, údržbu
Lamin. podlaha -výhody -snadná pokládka, mechanická odolnost, nízká cena
-nevýhody-chladný povrch,křehkost,obtížná oprava
PVC -výhody -nenáročnost provozu, teplot, vlhkostí, teplotní, akustické vlastnosti
-nevýhody-nižší estetická hodnota
Linoleum -výhody -estetické možnosti, životnost, tepelný izolant, hygienické a antibakteriální schopnosti
-nevýhody-náročnost na teploty a vlhkosti, údržby
Korek Stejné jako přírodní linoleum
OUR SERVICE BENEFITS

Experience Innovation
the Professional Way

Our research phase is very important. We do our best to plan every possible outcome, which would affect the budget and time of finishing the project:

Through this experience Warmhouse  has acquired a high level of expertise in the design and realisation of high-profile and luxury schemes.

Testimonials

What our
clients say

Archivolt has been a great partner to work with, whenever we need something done the right way, and when we need someone we can trust to do the right thing.

John,
posted on TripAdvisor

It's been a pleasure working with Warmhouse team on the build out of our new executive office space at in Westlake Village, CA. Throughout the process.

Lili,
posted on TripAdvisor

It is not every construction company that can build a building from ground up and complete 80,000 sq. ft. of first class office improvement space in 13 months.

Kent,
posted on TripAdvisor
Spojte se s námi

Kontakty

Sídlo firmy
Telefon: +420 603 319 491
E-mail: frantisek.zizka@seznam.cz
Adresa: Frymburk 22, Frymburk 382 79
Pracovní hodiny:
Pondělí — Pátek 9:00 – 17:00 (po předchozí domluvě)

Jsme plátci DPH.

Vzorkovna
Adresa: Tovární 133, Český Krumlov 381 01
Telefon: +420 603 319 491+420 775 515 170

Návštěvy a schůzky ve vzorkovně je nutné předem domluvit telefonicky nebo emailem.